FORGOT YOUR DETAILS?

Jak wybrać idealnego psa?

Znaleźć idealnego psa – DLA SIEBIE, nie jest wcale tak trudno jak się wydaje. Trzeba tylko wiedzieć jak i gdzie szukać. Dobranie psa do właściciela to nie tylko kwestia rasy. Przede wszystkim liczy się charakter i osobowość. Od tego, czy wybierzemy psa pasującego do nas i naszego trybu życia zależeć będzie jakość naszego wspólnego życia przez najbliższych kilka lub kilkanaście lat. Większość nieporozumień między psem a jego właścicielem wynika ze złego dopasowania ich do siebie.
Jak wybrać idealnego psa, pasującego do nas? Decydując się na czworonożnego członka rodziny zadaj sobie kilka poniższych pytań. One pomogą ci w wyborze psa idealnego dla ciebie i twojej rodziny.

1. Dlaczego chcesz mieć psa?

To banalne ale bardzo ważne pytanie, dzięki któremu będzie widać czy to dobra czy niekoniecznie dobra decyzja.

Pies dla dziecka które od tygodnia cię męczy, bo koleżanka w klasie juz ma…. i akurat sa dziecka urodziny a ty chcesz wynagrodzić dziecku brak czasu dla niego… chcesz uratować biednego pieska który czeka na nowy dom w strasznych warunkach w schronisku… jesteś sam i potrzebujesz jakiegoś przyjaciela…

Każdy z tych powodów kryje w sobie potencjalny problem. Co jeśli nie mając czasu dla dziecka, nie znajdziemy go też dla psa? co jeśli biedny uratowany ze schroniska pies zacznie nam demolować mieszkanie lub okaże się poważnie chory i będzie potrzebował dużo czasu z naszej strony by dojść do siebie? Co jeśli będąc sami i chcąc gdzieś wyjechać, po pracy spotkać się ze znajomymi czy nasz nowy partner okaże sie niezbyt zachwycony tym że pies śpi z wami w sypialni?

Nie chodzi tu o to że w podobnych sytuacjach nie doradzam wzięcia psa do domu ale chcę by każdy zadał sobie pytanie: A CO GDY, coś nie ułoży się idealnie, tak jak byśmy chcieli? Czy pies będzie tylko chwilowym kaprysem, czy weźmiemy go na dobre i na złe, z jego wszystkimi ukrytymi wadami i zaletami….

2. Czy masz doświadczenie w posiadaniu psa? Niektóre rasy psów mają bardzo silny, dominujący charakter, dlatego potrzebują jako opiekuna osobę konsekwentną i doświadczoną.

3. Chcesz mieć psa małego, średniego czy dużego? Wzrost psa ma znaczenie nie tylko jeśli chodzi o powierzchnie jaką pies będzie zajmował w domu ale też o pieniądze jakie będziesz wydawał na jego karmienie, pielęgnacje oraz czas spędzany na spacerach i szkoleniu. Małym psom wystarcza z reguły krótszy spacer niż psom większych ras i nie muszą być tak dobrze wyszkolone jak duże psy, bo nawet jeśli ciągną na smyczy, okiełznać je jest znacznie łatwiej.

4. Twój pies ma być rasowy czy może to być kundelek? Każda rasa ma swoją specyfikę i predyspozycje. Właśnie dlatego zostały stworzone rasy aby zaspakajać różne potrzeby człowieka. Zastanów się więc nad swoim trybem życia i nad tym jaka rasa do niego by pasowała. Przy okazji wyboru psa rasowego bądź wielorasowego, pojawia się też kwestia miejsca, z jakiego weźmiemy naszego pieska. Nie polecam kupna psa na bazarze lub z ulicy. Odpowiadając na ogłoszenia radzę zwrócić uwagę na warunki w jakich pies przebywa i czy hodowca lub osoba opiekująca się psem zadbała o to aby podstawowe potrzeby psa, jak np. socjalizacja, były zaspokojone. Wybierając szczenię, powinieneś zawsze zobaczyć jego matkę. Jej charakter ma znaczący wpływ na charakter szczeniąt.

5. Chcesz wychowywać psa od szczenięcia, czy wolisz dorosłego psa? Wychowanie szczenięcia nie jest łatwe i zajmuje mnóstwo czasu. Potrzeba wiele cierpliwości aby podołać temu zadaniu. Szczenię potrzebuje od początku właściwych wzorców zachowań. Trzeba wiec poświęcić mu czas na szkolenie i socjalizację.

6. Kto i ile czasu będzie poświęcał na wyprowadzanie psa na spacer, szkolenie i pielęgnację? Mieszkasz sam i dużo pracujesz. Ciężko wstaje ci się rano z łóżka? Od chwili gdy pojawi się w twoim domu pies, on też będzie wymagał od ciebie chwili czasu. Jeśli masz rodzinę, dobrze od początku ustalić, kto i w jakich godzinach będzie zajmował się psem.

7. Czy ważne jest dla Ciebie aby twój pies lubił dzieci? Nie każda rasa psów przepada za zabawami z dziećmi. Pamiętaj o tym, szczególnie jeśli bierzesz do domu starszego psa, który ma już pewne nawyki i swoje własne poglądy.

8. Czy chcesz, aby twój pies bronił cię przed obcymi, pilnował domu? Mieszkając samemu, czasami przydaje się pies, który da znać, że zbliża się ktoś obcy. Jeśli jednak ty i twoi sąsiedzi lubicie spokój, czujny pies może być dla was kłopotliwy.

9. Jaki charakter psa najbardziej by ci odpowiadał? Spokojny czy szybki, uległy czy odważny, ciekawski czy wycofany? To pytanie jest moim zdaniem najważniejsze przy wyborze psa. W każdej z ras można znaleźć osobniki bardziej lub mniej odważne, spokojniejsze lub ciekawskie i wszędobylskie. Nie jest prawdą to, że wszystkie Golden Retrievery są miłe i przyjacielskie i tak samo nie wszystkie Amstafy to psy niebezpieczne dla otoczenia. Dużo zależy od cech rodziców pieska oraz warunków w jakich był wychowany. Charakter psa może także ulec dużym zmianom pod wpływem przeżyć. Biorąc psa ze schroniska należy o tym pamiętać. Tylko doświadczony trener potrafi stwierdzić, jaki charakter ma dany pies i do jakiej osoby będzie pasował.

Tych kilka pytań pomoże ci dobrze zastanowić się nad tematem posiadania psa. Jasne określenie swoich potrzeb i wymagań to podstawa. Gwarancję sukcesu daje pomoc doświadczonego trenera psów, który wyselekcjonuje właściwego psa. Jeśli potrzebujesz pomocy, służę radą a z pewnością znajdziesz idealnego psa, który stanie się przyjacielem dla ciebie i twojej rodziny. Pamiętaj jednak, wzięcie psa do domu to ważna decyzja i należy ją podjąć rozważnie i bez pośpiechu.

Jeśli znasz już odpowiedzi na powyższe pytania, pora zwrócić uwagę na:

1. Miejsce z którego weźmiesz psa i warunki w nim panujące.

Psy powinny mieszkać w czystych pomieszczeniach. Najlepiej jeśli mieszkają z ludźmi a nie w izolowanych boksach. Wtedy będą dużo lepiej zsocjalizowane z innymi psami oraz przyzwyczajone do różnych zachowań ludzi oraz domowego otoczenia. Psy, zwłaszcza szczenięta nie powinny mieszkać same. ZAWSZE! powinny mieć towarzystwo dorosłych psów, dla swojego bezpieczeństwa i nauki właściwych zachowań społecznych.

2. Ludzi, od których bierzesz psa

To jakie doświadczenia miał pies w poprzednim miejscu zamieszkania, nawet jeśli jest to tylko kilka tygodni czy miesięcy, ma ogromny wpław na to jaki stosunek będzie miał w stosunku do ludzi czy innych zwierząt. Dopytajmy dobrze, w jaki sposób osoby opiekowały się psem. Sprawdźmy czy rzeczywiście pies w obecności opiekunów czuje się dobrze, swobodnie. Dodatkowo zapytaj o stosunek psa do dzieci, obcych osób, samochodu, o ulubione zabawy o reakcje na dźwięki. Osoba, która dobrze opiekowała się psem, którego chcecie nabyć powinna znać odpowiedzi na wszystkie te pytania jak również powinna chętnie opowiedzieć o charakterze, charakterystycznych zachowaniach i codziennym dniu psa.

3. Wygląd psa

Pies powinien być czysty i zadbany. Wyczesana, przyjemna w dotyku sierść, czyste uszy. Obcięte pazury, oczy i nos bez wysięków. Nasze zaniepokojenie powinien wzbudzić słodkawy zapach z uszu i brudne uszy. Matowa, brudna, sfilcowana sierść z łupieżem lub zmianami skórnymi. Długie pazury, brudne zęby i przykry zapach z pyska, załzawione oczy, suchy, pękający nos.

Jeśli decydujemy się na psa rasowego, powinniśmy zwrócić uwagę na zgodne ze wzorcem proporcje ciała oraz dokumenty takie jak: metryka, informacje od oddziału związku o wynikach przeglądu miotu oraz badania zdrowotne rodziców szczeniąt.

Każdy pies, niezależnie czy rasowy czy nie, powinien mieć książeczkę zdrowia ze wszelkimi niezbędnymi szczepieniami, powinien być zabezpieczony przeciwko pchłom i kleszczom oraz wpisaną do książeczki wagą ciała i wszelkie informacje o leczeniu.

Na koniec radzę także ufać swojemu przeczuciu i pierwszemu wrażeniu jakie robi hodowca/opiekun psa, pies i samo miejsce. Jeśli coś nam nie pasuje, wstrzymajmy się z decyzją. Zasięgnijmy opinii osób które brały z danego miejsca psy i dajmy sobie czas na podjęcie decyzji. WARTO! Dla dobra i naszego i psiego 🙂

Powodzenia!

Agnieszka Nojszewska

TOP
Facebook