FORGOT YOUR DETAILS?

Psie Przyjaźnie

Psie Przyjaźnie w Akademii: Bruce

Bruce i Klocek

Bruce i Klocek – Październik 2015

Bruce (Golden Retriever) i Freya (Biały Owczarek Szwajcarski) poznali się gdy Bruce nie miał jeszcze roku. Freya miała wtedy 2 lata.  Obydwoje zaczynali u nas do psiego przedszkola a potem regularnie uczestniczyli w zajęciach w kolejnych grupach wiekowych, nawiązując swoje pierwsze psie przyjaźnie. Z czasem Bruce okazał się tak bystrym uczniem profesora Klocka i zaczął pomagać w zajęciach z młodszymi od siebie psami. Razem z Freyą uwielbiali ganiać po łąkach. To film z ich spaceru sprzed prawie 3 lat.

Spacer: Freya, Andra, Luna, Klocek & Bruce – Grudzień 2015

Mieli to same hobby: tarzanie się we wszystkim co się da oraz obserwowanie poruszających się małych robaczków 😀 Obydwoje bywali często gośćmi domu Dobrego Psa, choć zawsze w innym czasie. W pewnym momencie ich drogi się rozeszły i psy nie widziały się ponad 2 lata.

Spotkanie po latach

Niedawno Bruce znów u nas zawitał. Spotkali się z Freyą w miejscu, które obydwoje dobrze znali ze wspólnych spacerów. Od razu widać było, że się pamiętają ale jako dorosłe psy, zachowywali się już jednak inaczej. Bardziej rozważnie, ze zrozumieniem i szacunkiem. Dały sobie przestrzeń, czas i swobodę. Bardzo szybko dało się wyczuć luz między nimi. Poganiały trochę szybciej na początku ale bez skakania po sobie czy gonitw. Wyglądało to raczej na wspólne przeszukiwanie terenu, w poszukiwaniu czegoś ciekawego. Były blisko siebie, obserwując się nawzajem ale każde z nich robiło swoje.

Nie każde spotkanie psów, znających się kiedyś, przebiega tak dobrze. Należy pamiętać, że to co było kiedyś może już być nieaktualne. Psy nie muszą wcale ucieszyć się ze spotkania, więc ważne by być uważnym i niczego nie zakładać. Dlatego niezależnie od tego czy psy widziały się wczoraj czy 2 lata temu, spacer zaczynamy tak samo: spokojnym spacerem na linkach, by psy miały czas i przestrzeń by poczuć się pewnie wśród siebie. Puszczamy je luzem dopiero, gdy wszystkie psy, uczestniczące w spacerze, są spokojne.

Dla psów, podobnie jak dla ludzi, bardzo ważne są długoletnie relacje. Pozwalają psom poczuć się bezpiecznie, pokonać własne słabości i odkryć mocne strony oraz nauczyć się wspierać inne psy w ich rozwoju. Dlatego ważne jest by pomóc swoim psom nawiązywać i utrzymywać relacje z innymi psami. Psi przyjaciele są naszych psów tak samo ważni, jak dla nas. Mogą im wiele pomóc, zwłaszcza w trudnych chwilach.

TOP