FORGOT YOUR DETAILS?

Spacery socjalizacyjne dla szczeniąt

SOCJALIZACJA SZCZENIĄT – PODSTAWA PSIEGO WYCHOWANIA

Jeśli chcemy mieć szczęśliwego psa, musi on nauczyć się skutecznie komunikować z innymi psami, to znaczy trafnie odbierać ich intencje oraz czytelnie okazywać własne. Szczenię nie rodzi się z takimi umiejętnościami, dlatego tak ważna jest socjalizacja szczeniąt już od momentu gdy te są gotowe na spotkania z innymi psami.

Największy problem psów żyjących z człowiekiem jest rozbicie naturalnej struktury psiej grupy. Szczenięta zabierane są matce w bardzo młodym wieku. W hodowlach psy trzymane są większość czasu osobno a szczeniętami zajmuje się najczęściej tylko ich matka, która wymęczona, bez możliwości odejścia, choć na chwilę i odpoczynku, skazana na siedzenie z małymi mlekopijcami, nie daje sobie rady z samotnym macierzyństwem.

W naturalnie stworzonej, strukturze społecznej, psy żyją w grupach rodzinnych, składających się z dorosłych, dorastających oraz młodych osobników. Szczeniętami zajmuje się nie tylko matka ale i ojciec lub starsza siostra czy wujek. Dzięki temu, że mogą obcować z różnymi osobnikami dorosłymi, szczenięta szybko uczą się zachowań społecznych. Dowiadują się, w jaki sposób zachęcić innego psa do zabawy oraz jak powiedzieć, że tej zabawy się nie chce. Jak używać nosa, łap i do czego służą uszy i zęby. Ciekawskie i pełne energii szczenięta, dzięki obserwacji dorosłych psów odkrywają, że zabawę trzeba kiedyś skończyć i odpocząć a chcąc poznać nowe psy lub nowe miejsca, trzeba nauczyć się ostrożności.

Psy uczą się od siebie dużo szybciej niż od ludzi. Obserwacja i interakcje z psami uczą je też zupełnie innych umiejętności – psich umiejętności społecznych, których człowiek nie jest w stanie ich nauczyć.

Spotkania socjalizacyjne przeznaczone są jednak nie tylko dla szczeniąt. Dorastające a także dorosłe psy, także ich potrzebuj, zwłaszcza jeśli są nadmiernie lękliwe lub nadpobudliwe. Dla takich psów organizujemy grupę tak, by spotykały się ze spokojnymi, pewnymi sienie psami i uczyły się od nich panowania nad emocjami.

W każdym wieku pies ma potrzebę spotykania się z innymi psami. Całe życie pies jest istotą społeczną. Młodsze psy lubią zabawy, starsze też czasem bawią się ze sobą ale najważniejsze jest pozwolić im być sobą i w odróżnieniu do zajęć, na których psy wykonują nasze polecenia, dać im wreszcie podjąć własne decyzje i odnaleźć siebie w psim świecie.

Spacery socjalizacyjne dla szczeniąt organizujemy w naszej Akademii cyklicznie, raz w tygodniu, w niedziele o 10.00.

Spotykają się na nich oczywiście nie tylko szczenięta czy młode psy. Są także psy starsze, dobrane specjalnie pod kątem umiejętności społecznych.

Spacer odbywa się zawsze w miejscu spokojnym, w którym bez obaw możemy puścić nasze psy bez smyczy. Tylko tak, psy mogą czuć się w swoim towarzystwie swobodnie, mogąc biegać, skakać, leżeć w cieniu, węszyć, pić wodę, gryźć patyki lub ganiać się kiedy tylko chcą. Nad bezpieczeństwem szczeniąt czuwają dorosłe, psy umiejące w grzeczny ale asertywny sposób, egzekwować zasady panujące w psim świecie. Przydaje się to zwłaszcza w uspokajaniu zbytnio rozbawionych szczeniąt, które nie zatrzymane, mogłyby zrobić krzywdę sobie lub innemu psu. Dzięki takim spacerom, socjalizacja szczeniąt zachodzi w właściwy sposób.

Oto filmik z wczorajszych zajęć.

Zdjęcia z tych i poprzednich zajęć znajdziesz w zakładce GALERIA – Grupy socjalizacyjne

TOP
Facebook