FORGOT YOUR DETAILS?

Terapia Zachowań Psów

Nie tylko ludzie mają problemy. Mają je także zwierzęta i to duże. Te największe mają oczywiście z ludźmi, bo wiadomo, że cała wina i tak spada na psa…. To tak jak w wypadku, w którym bierze udział osoba pod wpływem alkoholu, niezależnie czy rzeczywiście to ona spowodowała wypadek, będzie oskarżona jako winna i poniesie główny ciężar odpowiedzialności.

Jeśli więc właściciel nawet zgłosi się do specjalisty, ten rzadko zastanawia się, nad problemem z punktu widzenia psa i skupia się na jego skutkach, z punktu widzenia człowieka.

W terapii zachowań psów, zwanej także terapią behawioralną, podstawą jest dojście do pierwotnych przyczyn powstałego problemu z punktu widzenia psa. Zaczynamy więc od weryfikacji, czy jest to sytuacja wynikający z:

  • niezrozumienia zachowania psa przez jego właściciela, a więc z niewłaściwej relacji człowiek – pies. Takie zachowanie nie musi być wcale zaburzeniem. Może to być całkowicie normalne zachowanie psa, ale kłopotliwe dla człowieka, np. ucieczki, obgryzanie mebli, sikanie w domu, posikiwanie przy powitaniu człowieka
  • czy też faktycznego zaburzenia zachowania psa

Gdy zachowanie rzeczywiście jest zaburzone, należy odszukać przyczyny problemu. Najczęściej jest ich kilka. Część leży wewnątrz psa (w jego psychice) cześć na zewnątrz, jako wynik działających na psa bodźców (warunki życia psa,  stosowane przez właściciela metody wychowawcze, izolacja społeczna lub nieprawidłowa struktura grupy społecznej wokół psa). Przyczyną nigdy nie jest zła wola psa, złośliwość czy chęć postawienia na swoim.

Terapia zachowań, to proces wymagający delikatności, wyczucia oraz szczerości. Nie chodzi tu o to, kto ma rację a kto się myli ale to, jak pomóc sobie nawzajem, bez obwiniania drugiej strony.

Obiektywne spojrzenie na sytuację nie jest łatwe i dlatego najlepiej, jeśli zrobi to osoba z zewnątrz, znająca się na metodach pracy z podobnymi przypadkami oraz nie mająca dylematów, jakie mają osoby związane z psem emocjonalnie.

Więcej na temat prowadzonej przez nas terapii, znajdziesz na stronie TERAPIA BEHAWIORALNA PSOW

TOP
Facebook