Skip to main content

Psie Przyjaźnie w Akademii:  Bruce i Klocek – Październik 2015

Bruce (Golden Retriever) i Freya (Biały Owczarek Szwajcarski) poznali się gdy Bruce nie miał jeszcze roku a Freya miała 2 lata.  Obydwoje zaczynali u nas od psiego przedszkola a potem regularnie uczestniczyli w zajęciach w kolejnych klasach, nawiązując swoje pierwsze psie przyjaźnie. Z czasem Bruce okazał się tak bystrym uczniem profesora Klocka i zaczął pomagać w zajęciach z młodszymi od siebie psami.
Gdy się spotykali, uwielbiali razem biegać po Jankowych łąkach.

Mieli to same hobby: tarzanie się we wszystkim co się da oraz obserwowanie poruszających się małych robaczków 😀 Obydwoje bywali często gośćmi domu Dobrego Psa, choć zawsze w innym czasie. W pewnym momencie ich drogi się rozeszły i psy nie widziały się ponad 2 lata.

Ponownie spotkali się w 2018 roku, w miejscu, które obydwoje dobrze znali ze wspólnych spacerów. Od razu widać było, że się pamiętają ale jako dorosłe psy, zachowywali się już jednak inaczej. Bardziej rozważnie, ze zrozumieniem i szacunkiem. Dały sobie przestrzeń, czas i swobodę. Bardzo szybko dało się wyczuć luz między nimi. Poganiały trochę szybciej na początku ale bez skakania po sobie czy gonitw. Wyglądało to raczej na wspólne przeszukiwanie terenu, w poszukiwaniu czegoś ciekawego. Były blisko siebie, obserwując się nawzajem ale każde z nich robiło swoje.

Nie każde spotkanie psów, znających się kiedyś, przebiega tak dobrze. Należy pamiętać, że to co było kiedyś może już być nieaktualne. Psy nie muszą wcale ucieszyć się ze spotkania, więc ważne by być uważnym i niczego nie zakładać. Dlatego niezależnie od tego czy psy widziały się wczoraj czy 2 lata temu, spacer zaczynamy tak samo: spokojnym spacerem na linkach, by psy miały czas i przestrzeń by poczuć się pewnie wśród siebie. Puszczamy je luzem dopiero, gdy wszystkie psy, uczestniczące w spacerze, są spokojne.

Dla psów, podobnie jak dla ludzi, bardzo ważne są długoletnie relacje. Pozwalają psom poczuć się bezpiecznie, pokonać własne słabości i odkryć mocne strony oraz nauczyć się wspierać inne psy w ich rozwoju. Dlatego ważne jest by pomóc swoim psom nawiązywać i utrzymywać relacje z innymi psami. Psi przyjaciele są naszych psów tak samo ważni, jak dla nas. Mogą im wiele pomóc, zwłaszcza w trudnych chwilach.