FORGOT YOUR DETAILS?

Chcesz wiedzieć co u nas słychać?

Terapia Behawioralna Psów


Seminar_November084 - Terapia behawioralna psówWiększość psów, podobnie jak innych zwierząt, rodzi się z określonymi cechami psychicznymi. Ich umysł nie jest wcale białą kartą…. jest kartą która ma już swoje cechy, objawiające się w cechach osobowości, czyli tendencjach/skłonnościach do określonych zachowań. Dlatego nawet szczenięta z jednego miotu różnie się rozwijają i inaczej chłoną wiedzę oraz mają troszkę inne sposoby zaspokajania swoich potrzeb. Nieświadomość takich różnic między psami powoduje, że psy trafiają do nieodpowiednich domów i bardzo szybko okazuje się że niezbędna jest terapia behawioralna psów. Zanim więc trafi do Ciebie pies, zastanów się jak wybrać odpowiedniego dla siebie psa.

Cechy charakteru oceniają jednak predyspozycję do określonych zachowań a nie to czy pies będzie dobrym psem terapeutycznym czy tropiącym. By tak się stało psu potrzebna jest jeszcze opieka odpowiedniej osoby, która zapewni psu odpowiednie warunki rozwoju. Terapia behawioralna psów pozwala na określenie jakie warunki są niezbędne by dalszy rozwój psa przebiegał właściwie.

Jeśli pies ma odpowiednie warunki życia, żyje tak jak powinien żyć pies, wśród zdrowych i stabilnych emocjonalnie osobników swojego gatunku a także wśród odpowiedzialnych ludzi, którzy zaspokajaną wszystkie jego potrzeby, rozwój psa przebiega prawidłowo.

Jeśli nie ma tyle szczęścia i trafia na nieodpowiednią rodzinę, psią czy ludzką, jego osobowość nie ma niestety możliwości rozwinąć się właściwie.

Część ludzi zaczyna bowiem traktować psa jak człowieka, dając mu to co z ludzkiego punktu widzenia wydaje się psu potrzebne. Nie dzieje się tak wcale ze złej woli. Najzwyczajniej w świecie ludzie kochają swojego psa i nie ma w tym niczego złego. Błędem jaki popełniają właściciele psów jest po prostu uczłowieczanie swoich czworonogów i niepozwalanie im żyć w sposób jaki stworzyła je natura, mimo iż z ludzkiego punktu widzenia, życie tych psów wydaje się bajką…. By pies miał problem wcale nie trzeba go bić, głodzić czy trzymać w zamknięciu. Wystarczy odebrać go zbyt szybko od matki, nie pozwalać mu na kontakty z innymi dobrze wychowanymi psami i zamiast na spokojne spacery w miejscach gdzie pies może biegać luzem, chodzić z nim na metrowej smyczy wokół bloku i na zajęcia a problem ciągnięcia na smyczy załatwiać na zajęciach z posłuszeństwa w starym, „dobrym” kolczatkowym stylu, wśród 15 innych psów.

Błędy w zrozumieniu natury psa i nieprawidłowe jego traktowanie powoduje zachwianie równowagi psychicznej psa i powstanie szeregu problemów z funkcjonowaniem w środowisku. Przyczyną powstawania problemów mogą być również czynniki fizyczne: choroby, nieprawidłowa dieta i pielęgnacja.

Najczęściej występujące u psów problemy to:

  • agresja (z różnych przyczyn)
  • nadpobudliwość / nadruchliwość
  • obsesje/ fiksacje / zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD)
  • fobie
  • brak pewności siebie
  • niepokój/ lęk przed separacją
  • depresja

Terapia behawioralna psów   /  Terapia zaburzeń zachowań psów

Terapia behawioralna psów przebiega w zależności od konkretnego przypadku i jest opracowana możliwie optymalnie, biorąc pod uwagę możliwości psa oraz właściciela. Przeczytaj krótki artykuł o terapii behawioralnej.

Pies, który w młodym wieku nie nauczył się właściwych zachowań, z wiekiem utrwala złe nawyki, prowadzące do patologii. Niebezpieczeństwo ze strony takiego psa jest nie tylko bezpośrednie ale także pośrednie. Młode psy, przebywające w jego towarzystwie, ucząc się od niego, także zaczną zachowywać się patologicznie. Terapia behawioralna psów pomaga naszym czworonogom wrócić do normalnego życia.

Zachęcamy także do odwiedzenia naszej strony zawierającej szereg porad behawioralnych.

Przeczytaj opinie naszych klientów
Współpraca z Panią była dla nas i naszego psa Lucky'ego (cocker spaniel angielski) wielką przyjemnością.
Przekazała nam Pani bardzo cenną wiedzę z zakresu skutecznych ćwiczeń i technik porozumiewania się z psem. Były to lekcje, które postrzegaliśmy bardziej jako interesujące spotkania. Były zawsze bardzo profesjonalnie przygotowane, opatrzone trafnymi przykładami, pełne szczerych dyskusji i cierpliwych wyjaśnień. Potrafiła Pani stworzyć naturalną, miłą atmosferę, mimo, iż była Pani wymagająca, a czasami krytyczna wobec naszych nieudolnych zachowań.
Największą jednak wartością tych zajęć było uzmysłowienie nam psychologicznych różnic jakie są pomiędzy nami a psem w zakresie postrzegania otoczenia, potencjalnych zagrożeń, sytuacji stresujących oraz kontaktów z innymi ludźmi i zwierzętami.
Zrozumieliśmy, że kluczem do właściwych relacji z psem jest umiejętność zaakceptowania jego uczuć, potrzeb i zapewnienie mu bezpieczeństwa.

Jerzy Frydlewicz

Warszawa, 19 sierpnia 2014r.
Mój pies – Figa jest schroniskowym mieszańcem. Miała około roku, kiedy do mnie trafiła i zdecydowanie nie była idealnie łagodnym, misiowatym pieszczochem.
Na dodatek ja nie za bardzo wiedziałam, jak sobie z tym poradzić. Po jakimś czasie trafiłam na Agnieszkę Nojszewską i życie z problematycznym psem powoli stawało się łatwiejsze. Figa wyjściowo strasznie ciągnęła na spacerach, ekscytowała się każdym napotkanym psem, wrastając w ziemię, warcząc, fikając na smyczy, repertuar miała spory. Do tego nie za dobrze dogadywała się z obcymi ludźmi. Dzięki Agnieszce dowiedziałam się jak rozumieć język psiego ciała, jak przewidywać pewne zachowania, jak na nie reagować, czego unikać. Ponadto nauka chodzenia na smyczy, przychodzenia na zawołanie itp. Jeśli brak nam dobrego towarzystwa do socjalizacji psa, Agnieszka dobierze odpowiednich kolegów na spotkania socjalizacyjne, bo to jednak ważne, żeby psy podpatrywały u kumpli dobre zachowania, a nie takie, które pogłębią nasze problemy. Oczywiście samo się nie zrobi – Agnieszka podpowie, wytłumaczy, przypilnuje, ale bez współpracy właściciela psa nic się nie zmieni. Czyli – ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć, powtarzać jak najczęściej wdrażane na zajęciach sposoby na psa, być wytrwałym i konsekwentnym. Bez tego nie oczekujcie cudów.

Z czystym sumieniem polecam Agnieszkę wszystkim odpowiedzialnym i rozsądnym psiarzom, którym zależy zarówno na nauczeniu psa pewnych zachowań, jak i na nauczeniu siebie jak się z psem obchodzić, aby mieć oddanego, wiernego czworonożnego przyjaciela.

Justyna Czerniawska

Warszawa, 27 października 2014r.
Nasz pies to 13-miesieczny Bari, mieszaniec owczarka podhalańskiego i prawdopodobnie kaukaskiego albo leonbergera. Duży misiek o charakterze mocno obronnym.
Mieszkamy w centrum dużego miasta i wychodzenie na spacer z Barim w mocno zatłoczonym środowisku stało się dla nas dużym wyzwaniem, dość szybko okazało się,że musimy poszukać pomocy dobrego specjalisty.Mieliśmy bardzo dużo szczęścia trafiając na tak doskonałą behawiorystkę jaką jest Agnieszka Nojszewska.

Dzięki pomocy Agnieszki i zajęciom jakie przeprowadziła z nami w ramach terapii indywidualnej spacery z Barim są już dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.

Pies a przede wszystkim my, nauczyliśmy się rozumieć jego obawy i reakcje a tym samym wiemy jak odpowiednio reagować i pomagać. Myślę,że Bari zrobił ogromne postępy i ma szanse stać się z czasem mądrym i posłusznym dojrzałym psem.
Na pewno czeka nas jeszcze dużo pracy ale zajęcia z Agnieszką ogromnie nam pomogły i zamierzamy nadal korzystać z Jej porad i pomocy, wszystkim Psiarzom serdecznie polecamy!!!

Malgorzata Latek-Najder

Warszawa, 29 listopada 2014r.
Dzień dobry Agnieszko,
Spotkanie z Tobą dało nam nowy kierunek w procesie terapeutycznym Wenecji. Zaczęłam wsłuchiwać się w jej komunikaty, to pozwoliło Wenecji się uspokoić i wyciszyć gdyż wyczuła, że ją rozumiem, że może się ze mną komunikować.
Zawsze darzyłam wszystkie stworzenia szacunkiem lecz po rozmowie z Tobą to się pogłębiło, poczułam na plecach ogromną odpowiedzialność za komfort życia Weni i Whitney.
Myślę, że bardzo dużo Ci zawdzięczam.
Dziękuję i pozdrawiam

Ola

Warszawa, 5 stycznia 2015r.
TOP